streda 31. augusta 2011

Kunovské hody boli tento rok o deň dlhšie

Jeden z posledných augustových víkendov v Senici sa už tradične nesie aj v znamení Kunovských hodov a inak tomu nebolo ani v dňoch 19. – 21. augusta. 11. Tento rok však priniesol aj jednu zmenu – v Kunove sa hodovalo už od piatka.

O oddych zábavu a dobrú náladu sa už v piatok postaral „Hosťinec“ Kunov, v ktorom sa mladí aj tí skôr narodení zabávali pri hudobnej produkcii skupiny Proxima. Hudba sa ozývala aj Marakanou, kde si na svoje prišli milovníci diskotéky. A veru tancovalo a spievalo sa až do neskorých ranných hodín...

V sobotu hodovanie pokračovalo tradičným predhodovým posedením pri heligónke Klubu priateľov heligónky pod vedením Mgr. Pavla Grimma. Ľubozvučné ľudové pesničky, ktoré vyludzovali šikovné ruky začínajúcich i skúsených heligonkárov, boli balzamom pre dušu nielen návštevníkov zo Senice, ale z celého širokého okolia. Prekvapení vysokou kultúrno-spoločenskou úrovňou podujatia boli aj návštevníci z Nitry a Trenčína. Nálada bola výborná, spievalo sa do neskorých nočných hodín, ba dokonca sa aj tancovalo. Nečudo, že pravidelní návštevníci heligonkárskych podujatí označili práve kunovské podujatie za najlepšiu akciu heligonkárov. Rodení Kunovčania sú dnes právom hrdí na už viac ako 10-ročnú tradíciu, kedy okrem započúvania sa do nádherných ľudových piesní mali možnosť vrátiť sa do minulosti a oprášiť staré a krásne spomienky i príbehy. O chutný guláš z diviny sa postaralo už tradične Poľovnícke združenie Vinohrady Kunov. Bol naozaj výborný a veru len a málokto dokázal odolať, aby tradičnú hodovú pochúťku neochutnal. V zasadačke miestneho výboru v Kunove ani tento rok nechýbala Hodová výstava, ktorej hlavným organizátorom bol Klub priateľov Kunova v spolupráci so ZOS Senica. Návštevníci si mohli pozrieť fotografie a práce detí z prázdninového tábora Twilight v kulturáku, drôtené výrobky Jaroslava Švárneho z Brezovej pod Bradlom i staré fotografie zobrazujúce život v obci.
Hodová nedeľa 21. augusta sa začala muzicírovaním pod vedením Ladislava Huťu. Celý deň sa Kunovom tiahli melódie ľudových piesní, jednotlivým kunovským rodinám rad za radom muzikanti vyhrávali až do neskorého večera. Nečudo, veď okrem starousadlíkov sa mestská časť Kunov každoročne rozrastá o nové domy a nových spoluobčanov. Dôstojnosť a duchovnosť tohtoročných hodov bola podčiarknutá rímskokatolíckou svätou omšou v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Senici-Sotinej a Evanjelickými službami Božími v evanjelickom kostole v Senici.
Hody sa okrem kultúrnych podujatí už tradične spájajú aj so športom. Nedeľa patrila majstrovskému futbalovému zápasu Kunov – Rovensko. Priaznivci streľby si presnosť svojich mušiek mohli zmerať na hodovej streleckej súťaži organizovanej streleckým klubom v Kunove. V kultúrnom dome sa v nedeľu okrem toho konal aj 2. ročník Hodového stolnotenisového turnaja, na ktorom si mohli nedeľné dopoludnie spríjemniť všetci bez ohľadu na vek, bydlisko a stolnotenisové zručnosti pod vedením Mgr. Milana Bellu. Stolnotenisový klub sa stará počas celého roka nielen o športové vyžitie profesionálov, amatérov, ale svojou dobrovoľníckou prácou sa zaslúžil aj o skvalitnenie interiéru Spoločenského domu v Kunove novou maľovkou, čím nesporne výraznou mierou prispel k príjemným chvíľam strávených v staručkom kulturáku, ktorý má svoje tajomstvá, históriu a zaslúži si, aby sme sa oň starali, radi sa doň vracali, a tak pomáhali budovať mosty medzi minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou.
(Zdroj: Noviny Záhorák, so súhlasom redakcie.) 

Žiadne komentáre: