streda 2. júna 2010

Heligonkár Erik Otrísal v Likavke strieborný [video]

Malebná dedina Likavka pod hradom Likava bola predposledný májový víkend dejiskom Celoštátneho festivalu detského hudobného folklóru.

Súťažnej prehliadky detských ľudových hudieb, speváckych skupín, spevákov a inštrumentalistov sa zúčastnili tí najlepší z krajských kôl z celého Slovenska.
Jediným zástupcom regiónu Záhorie bol seničan Erik Otrísal, ktorý hral v kategórii sólistov inštrumentalistov na heligónku.
Hoci mal silnú konkurenciu až piatich heligonkárov prevažne z okolia Terchovej, teda takmer domácich, jeho vystúpenie porota ohodnotila ako technicky výborne zvládnuté a zaradila ho do strieborného pásma.
Možno keby porota zložená z odborníkov vedela, že pieseň „Zaspaua nevjesta...“ nie je moravská, ale slovenská (zapísaná v spevníku Janka Blahu) bolo by ocenenie ešte vyššie.

Ale aj strieborné pásmo je veľký úspech, vzhľadom k tomu, že Erik, ako jeden z mála súťažiacich, nie je členom folklórneho súboru.
K heligónke ho priviedol a stále „cibrí“ jeho stareček, heligonkár, Miroslav Zálešák z Častkova.

1 komentár:

Numira povedal(a)...

Ano Zaspaua nevjesta je ve skutečnosti zapísaná v Blahovem spjevníku, ale je to aj pjesnička moravská (bezpochyby). Treba ju hrát len ze správnú harmóniu. :)