streda 24. marca 2010

Heligonkár Miroslav Zálešák … mladý šesťdesiatnik!

Od 26. marca 2010 patrí do kruhu šesťdesiatnikov už i heligonkár Miroslav Zálešák z Častkova. Vzťah k hudbe sa u neho formoval už v detských rokoch. Stareček hrával na heligónku a otec na husle. Otec mu kúpil akordeón, ale jemu sa viac páčila heligónka, ktorú neskôr po starečkovi zdedil.
Prvé pesničky pochytil od starečka, ale v podstate bol samouk. Na heligónke hrával na všetkých kultúrnych podujatiach v obci.
Obrat v hre na heligónku nastal založením Klubu priateľov heligónky v Senici. Tu zistil, že sa má ešte veľa učiť a nebude to ľahká cesta. Svojou húževnatosťou, cieľavedomosťou a poctivosťou pri učení sa „po novom“ dosiahol, že ovláda tento nástroj veľmi dobre. K hre na heligónku priviedol i svojho vnuka Erika Otrísala. Erik je veľký talent, čo ho teší ale na druhej strane ho trošku hnevá, že čo sa on učí mesiac, Erik zvládne za deň.
Okrem člena Klubu priateľov heligónky je Miroslav Zálešák i členom zoskupenia „Senickí heligonkári“. To je už „vyšší level“ v jeho heligónkarskom živote. Zvládnuť skladby i z populárnej hudby vyžaduje znova učiť sa, poctivo a svedomito trénovať i zladiť súhru všetkých členov.
Heligónka je však pre Miroslava Zálešáka veľkou láskou. Venuje jej takmer všetok voľný čas a hoci oslávil 60-tku, vďaka nej je veľmi činorodý, húževnatý a mladý duchom. Ako sám povedal „kto sa upíše heligónke, je to ako čertovi … do smrti!“
Svoju 60-tku Miroslav Zálešák oslávil tak ako sa patrí na správneho muzikanta. V kruhu svojej rodiny a priateľov, ku ktorým už ráta i členov skupiny „Senickí heligonkári“. Tí mu hrali aj na oslave, ale na jeho miesto zasadol vnuk Erik.

Mgr. Pavol Grimm, Miroslava Otrísalová

1 komentár:

Anonymný povedal(a)...

Gratulujeme k jubileu a zelame vela zdravia a mnoho pekných chvíl s heligonkou. Laco a Vlado z Holica.