štvrtok 13. novembra 2008

Z krstu CD Senická heligónka [video]

.
Muzikanti senickí, šak vy pjekne hráte... nielenže je to motto nového cédéčka senických heligónkarov, ale súdiac podľa účasti na posedení pri heligónke je to aj pravdivé tvrdenie. Pripravená kapacita v Dome kultúry 11. novembra jednoducho nestačila a tak sa pridávali stoly i stoličky, aby vyše 400 návštevníkov zo Senice, ale i širokého okolia mohlo sledovať program.

Súčasťou Martinského posedenia pri heligóne bolo aj uvedenie prvého CD nosiča pod názvom Senická heligónka 1. Na cestu k svojim poslucháčom sa piesne z CD vydali výdatne pokropené pravou kopaničiarskou slivovicou. O to sa postaral generálny riaditeľ SAM Holding Košice Pavel Šiška, ktorý je veľkým obdivovateľom heligónky, ľudovej piesne, ale i zoskupenia okolo Pavla Grimma. Pavol Grimm založil Klub priateľov heligónky v roku 2001 pri Mestskom kultúrnom stredisku v Senici a veľmi rýchlo sa okolo neho združilo vyše 20 heligónkarov. Piesne na prvom CD hrajú na heligónku a spievajú Pavol Grimm, Elígius Štepanovský, Miroslav Zálešák a na bicie hrá a spieva Branislav Grimm. Úpravu a aranžmá piesní robil Pavol Grimm. Hudobný nosič bol nahratý v hudobnom štúdiu Exponent Hlohovec v októbri t. r.

Vedúci zoskupenia Pavol Grimm poďakoval za priazeň všetkým poslucháčom a nezabudol zdôrazniť, že majú aj trochu trému, pretože pred takým početným publikom ešte nehrali.


Prečo bolo stretnutie pri heligónke práve na Martina (ktorý tento rok na bielom koni neprišiel)? Sotina, dnes súčasť Senice, mávala Martinské hody, a tak toto posedenie bolo venované tejto dávnej tradícii. Stačilo pár taktov a nikoho nebolo treba pozývať do tanca. Rýchlo sa rozprúdila veselá zábava a napriek tomu, že bol utorok večer, ľudia sa len veľmi neradi rozchádzali domov.

Text a foto: Viera Barošková
Video: TV SEN

Žiadne komentáre: