nedeľa 26. októbra 2008

Na slovíčko s pánom Grimmom.

Pán Grimm, ako Ste sa dostal k hudbe ?
Na Pedagogickom gymnáziu v Trnave v rokoch 1950-1954. Hudobná teória, dejiny hudby, ale i hra na hudobný nástroj – husle, boli povinným vyučovacím predmetom.

Vieme, že heligonka nie je jediný nástroj na ktorý hráte, na aké hudobné nástroje ešte hráte?
Počas štúdia na strednej škole som škúšal i klavír i akordeóm. Zišlo sa mi to, pretože vysokoškolské štúdium som ukončil nie v hre na husle, ale na klavír. Hru na dychové nástroje – trubka, klarinet, saxofón som sa naučil na vojenčine, začal som robiť i rozpisy a aranžmá pre tieto nástroje. Okrem toho mi nerobil problém ani v hre na bicie.

Kedy ste sa poprvýkát stretol s heligonkou?
Ja som sa pri heligónke narodil. Bola asi 2 metre od postele na lavici. Na heligónku hrával otec a starší bratia.

Ako vznikol Klub priateľov heligonky v Senici.
V roku 2001 som pozval priateľov heligónkarov zahrať si v predvečer hodov do Kunova odkiaľ pochádzam. Tu som predložil návrh na založenie Klubu priateľov heligónky. Od roku 2002 sa na
spoločné nácviky schádzame pravidelne.

Darí sa Vám plniť Vaše predsavzatia a ciele klubu?
Áno. Keď niečo existuje už 7 rokov a úroveň hry členov neustále stúpa, záujem o vystúpenia heligónkarov je, prichádzajú i noví členovia, tak som spokojný.

Čo vás viedlo k tomu aby ste napísal Skolu hry na heligonku?
Nízka úroveň hry na tento nástroj na Slovensku. Svoje myšlienky som začal realizovať na členoch KPH a vznikla z toho Škola hry na heligónky, ktorú vlastnia heligónkari v rámci celého Slovenska, niekoľko ich je v Čechách a jedna i vo Viedni.

Aky repertoár najradšej hráte na heligonke, máte aj obľúbenú pesničku?
Dobrý heligónkar, hlavne na Záhorí musí vedieť zahrať všetko. Nielen ľudové piesne, ale i umelé. Obľúbenú pesničku pre heligónku nemám. Tie druhé by sa urazili.

Popište nám Vaše CD, ktore ste nahrali so synmi.
So synmi som nahral 2 CD, sú na nich piesne zo Záhoria.

Aké chystáte nové CD?
Nové CD je už na svete. 11. novembra ho pokrstíme a nahral som ho s členmi KPH – Elígiusom Štepanovským, Miroslavom Zálešákom a na bicie hrá najstarší syn Branislav.

Chceli by ste niečo zaželať klubu a začínajúcim heligonkárom?
Predovšetkým pevné zdravie, veľkú trpezlivosť a neustálu snahu zdokonalovať sa v hre na heligónke. Mladým ľuďom, ktorým sa tento nástroj páči, želám odvahu a začať sa čím skôr učiť hre na ňom. Som presvedčený, že ich bude sprevádzať po celý život.

1 komentár:

Anonymný povedal(a)...

Zdravim vsetkych heligonkarov zo Senice, rad by som sa spytal kedy a kde bude ten krst CD a ci je to verejna akcia. Dakujem. Milan mbratko@gmail.com